İçeriğe atla

HALEN MİLYONLARCA İNSAN EVSİZ

BM Sözcüsü Stacey Winston’un verdiği bilgilere göre Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından üç ay geçmesine rağmen halen yedi milyon insanın başını sokacak bir evi bulunmuyor. Pakistan’ın başkenti İslamabad’da açıklama yapan BM Sözcüsü Stacey Winston, sel felaketi nedeniyle 1,9 milyon evin zarar gördüğünü belirtti.

Yaşanan felaketin ardından Birleşmiş Milletler’in uluslararası toplumdan iki milyar dolar yardım ve yeniden yapılandırma talebinde bulunmasına rağmen şimdiye kadar bu rakamın yalnızca üçte birinin yerine ulaştığı kaydedildi.

BM verilerine göre Pakistan’da yaşayan 21 milyon insan direkt veya dolaylı olarak bu felaketten etkilendi. BM Sözcüsü Stacey Winston’un verdiği bilgiye göre bu rakamın 14 milyonu insani yardıma muhtaç durumda.

Bölgede yaşanan felaket sonrasında selzedelere yardım konusunda devletler büyük eleştirilere maruz kalırken, yardım kuruluşlarına göre bunun sebebi Pakistan’ın kamuoyundaki kötü imajı ile alakalı. Sel felaketinin ardından daha üç ay geçmesine rağmen medyanın bölgeye olan ilgisi şimdiden azalmış durumda.